Sin City 2: Ölni Tudnál Érte Kritika: Egy Hű Folytatás.

Vigyázat!!! A cikk "spoiler"-eket tartalmaz! Csak az olvassa el, aki már látta a filmet.

 A film megjelenése:

- Frank Miller "Sin city" című képregényét 2005-ben filmesítették meg. Rendezésben Robert Rodriguez, Frank Miller és Quentin Tarantino is vett részt. A film akkora siker lett, hogy kihagyhatatlan volt a folytatás. A második részt 2014-ben mutatták be, Magyarországon augusztus 21.-én, Amerikában pedig augusztus 22.-én (vagyis a mai napon). Az első epizód három Sin City kötetet foglalt magába, a "The Hard Goodbye", mellé csatlakozott a "Big Fat Kill", és még a "The Yellow Bastard" című kötet. A második filmben csak egy képregényt vittek vászonra, ez pedig az "A Dame to Kill For" című rész, aminek a magyar címe az "Ölni tudnál érte" lett és a filmnek is ez az alcíme. Ebben a második részben szintén három külön történetet láthatunk, amiből kettő nem képregény alapján készült. Frank Miller még két új rövid sztorit írt a filmhez, ugyanis a maradék képregényt a harmadik részben szeretnék feldolgozni. Ezáltal bővűlt a Sin City világa két újabb epizóddal, sőt a "Marv" nevű karakter kapott egy rövid, pár perces eredet történetet, egy mini sztorit, olyat, mint amilyen az első filmben is volt Josh Hartnett-el, aki egy bérgyilkost játszott. Kilenc év telt el az első film óta, Rodriguez és Miller csúsztak sajnos pár évet, de 2014-ben végre betudták mutatni a Sin City folytatását.

 Történetek röviden:

- Az Ölni Tudnál Érte című epizódban "Dwight" (Josh Brolin) találkozik régi ex barátnőjével, "Eva Lord"-al (Eva Green), aki vissza akarja csábítani magához és szeretné, ha Dwight megbocsájtaná neki a régi bűneit. Később kiderül, hogy Eva segítséget kér, mert a gazdag milliárdos férje sakkban tartja. Dwight ráharap a horogra és "Manute" (Dennis Haysbert), Eva Lord testőre,  többször is megveri főhősünket, mert nem tetszik neki, hogy a főnöke feleségével kavar. Dwight szintén segítséget kér legjobb barátjától, aki nem más, mint "Marv" (Mickey Rourke). Mikor a két barát beront Eva Lord udvarába, hősünk megöli ex barátnője férjét, ezalatt pedig Marv kikaparja Manute jobb szemét, ami helyére egy arany golyót kap. Mikor Dwight gyilkossá válik, Eva felfedi elötte, hogy csak átverte, elárulta őt a pénzért és a hatalomért, mert így elhunyt férje pénze ő rá száll és így volt fiúja viszi el a balhét. Eva egy pisztolylövéssel eléggé megsebesíti Dwight arcát, majd Marv Ovárosba szállítja, a prostituáltak tanyájára, akik rendbehozzák az arcát és a sérüléseit, de ezáltal az arcát is átoperálják. Új külsővel és a konzumhölgyek segítségével betörnek Mrs. Lord udvarába és Dwight végül megöli egykori szerelmét.

- A második történet már nem képregényről készűlt, ez az egyik, amit Frank Miller a filmhez írt külön. "Johnny" (Joseph Gordon Levitt) egy póker király, szerencsejátékos, aki felszed egy lányt a bárban, ahol az összes főkarakter megfordul szinte. Johnny megveri póker játékban "Roark szenátort" (Powers Boothe) és ezzel szégyenbe hagyja, de nem menekül a haragja elöl. Roark megvereti Johnny-t, eltöreti az ujjait, majd a szemébe mondja Darth Vader szerüen, hogy igazából ő az apja, de nem tekinti fiának, mert egy prostituált szülte, akit utált. Johnny rendbe hozatja magát egy orvossal és lejátszik apjával mégegy menetet. Újra győzedelmeskedik a szenátor felett, aki ettől csak még idegesebb lesz és fejbelövi fiát. Ezzel le is zárult ez a kis történet.

- A harmadik sztori négy évvel a "The Yellow Bastard" után játszódik, ez szintén nem képregényből van feldolgozva. "Nancy" (Jessica alba) elég nehezen viseli egyetlen szerelme, "John Hartigan" (Bruce Willis) halálát. A megtört lány időről időre kezd besokalni, egyre többet iszik és tönkre teszi magát lelkileg, míg végül megőrül és azt mondja elég! Egyetlen célja, hogy megölje Roark szenátort, aki miatt öngyilkos lett Hartigan, és akinek a fia elrabolta őt kislány korában, majd később felnőtt tiniként is. Nancy tönkre téve külsejét, szintén Marv-tól kér segítséget és betörnek Roark házába, ahol a fiatal táncos nő nagy nehezen megöli ellenségét.

- Egy rövid mini történet, Marv eredet sztorija. Egy szombati estén fiatal huligánok balhéjába keveredik, majd eszméletlenül találja magát egy autóúton a huligánok hulláival együtt. Nem emlékszik semmire, de néhány dolog azért beugrik neki. Elkezdte őket üldözni, majd auótbalesetet szenvedtek mind. A huligánok belé kötöttek az utcán, majd Ovárosban nyakon csípte őket és a Prostituáltak ki is nyírták a banda egy részét. Marv itt születet, őt itt mind ismerik.

 Miért a legjobb Eva Green?

- A történetben Eva Lord, Dwight volt barátnője. Ez a figura az egyik legjobb a filmben, de nem is a karakter, hanem a színésznője miatt. Eva Green remekül hozza a kegyetlen, csinos és gonsoz boszorkány nő szerepét. Arcjátéka hihető, mozdulatai szexik és kitűnő. Ő az a karakter, aki behálózza a férfiakat és átverve őket a pokol kapujához vezeti. Egy pénzéhes gazdag uri hölgy, kinek gonoszsága visszatükröződik a tekintetében. Eva Green jelenetei talán a legjobbak a filmben, ha színészeti nézetből tekinjük meg az egészet. Az ő képi megvalósításai kiválóak, szépek, kreatívak és elég művésziek. Green a maximumot hozta ki magából, ez a szerep teljesen ő rá illik, remekül hozza Mrs. Lord szerepét, a képregényben a hölgy pont ugyanilyen feszültséget tud okozni. Hogy miért jók a jelenetei és a képi megalkotásai? Nos akkor kiemelnék egy párat. Egyrészt Green abban is dícséretet érdemel, hogy képes volt megmutatni magát ruha nélkül (ez azért nagy szó, mert a Sin City színészei közül nem sokan válalták be a meztelenséget, azok közül, akiknek kellett volna), a képi megjelenítés zseniális, sokszor úgy van árnyékban a hölgy, hogy látjuk a testét egészben, de árnyékolásokkal megvan oldva, hogy nemiszervét ne láthassuk, ez elég kreatív, és ez Dwight-nál is szintén így van. Eva ahogy az ágyban fekszik és dohányzik, amikor fürdik és közben telefonál, ezek a jelenetei igen kreatívak, de amikor beleugrik a medencébe lassított felvétellel, majd késöbb egy másik medencéből kilép lassan és gőzölög a víz, az valami fenomenális. Gyönyörűen van megoldva számítógéppel, hogy sötét a háttér és csak a nőt láthatjuk meg a vizet. Színészi játéka az pedig tényleg fantasztikus, mikor megjátsza, hogy ő szomorú, vagy kétségbe esett, vagy kegyetlen, ezt arcával fantasztikusan hozza. A női szereplők közül ő teljesített a legjobban, az elvárásoknak és a képregénynek megfelelően.

 Miért jó Mickey Rourke a filmben?

- Marv talán itt még jobb volt, mint az első részben, vagy csak többet adott a karakterhez. Rourke itt is jól alakítja a karaktert, Marv az akinek semmi veszteni valója nincsen. Egy szerethető buldózer, aki csak megy és ől, perzse sokszor azért bűntudata van emiatt, de ezt már az első részben, megtudhattuk. Barátainak szívesen segít és mindíg benne van egy jó buliban. Ebben a részben egy kicsit butábbnak látszott, mint az egyben. Olyan volt, mint HULK, aki csak megy és aprít. De ez sem volt baj, főleg hogy talán Marv volt a legviccesebb karakter, még akció közben is volt olyan megmozdulása vagy beszéde, ami humoros. Színjátéka teljesen élvezhető, Mickey Rourke még mindíg nagyon jól tud színészkedni, az arcával, a mozdulataival, sőt a monológjai is zseniálisak, Frank Miller elég jó dialógusokat és párbeszédeket tud írni, amilyen jók voltak a szövegei Marv-nak az első részben, ugyanolyan jók voltak itt is. Parádés figura, Mickey Rourke zseniális színész, jól hozta a karaktert. Elvárásoknak megfelelően járt el, és élvezni is lehet minden jelenetét. 

 Miért jó Bruce Willis a filmben?

- Elég érdekes, mert keveset szerepel, és mivel ő meghalt az előző epizódban, itt csak szellemként jelenik meg. Azért zseniális, mert elvársoknak megfelelően színészkedik, dialógusai kiválóak, neki az arcjátéka nem túl választékos, mivel Bruce Willis nem ebben erős, de a lassított felvételei, a beszéde, és amilyen hangulatot hoz a néző számára, az már önmagában is dícséretet érdemel. És a legjobb, hogy Willis úgy játsza el jól Hartigan szerepét, és úgy lesz hiteles és egyben élvezhető is, hogy nem akciózik semmit, nem lövöldözik semmit sem, csak áll, sétál és beszél, mégis nyomasztó és szomorú jeleneteket tud produkálni az ő megjelenése a képernyőn. Egyetlen pisztoly lövés és verekedés vagy üldözés nélkül lesz élvezhető, felhoznék példának egy filmet, az "Alien 3"-at, melyben szinte nulla lövöldözés és akció van, mégis egy élvezhető és nagyon nagy feszültséget nyújtó film. Ebben a filmben Bruce Willis megmutatta, hogy akció nélkül is tud tökéletes és egyben szerethető lenni a vásznon. Az első megjelenése talán a legjobb, mikor a film elején lassan besétál a bárba, egy nagyon jól eltalált nyitójelenet.

 Miért NEM annyira jó Jessica Alba a filmben?

 - Nancy, akit Jessica Alba alakít, nem igazán volt több a képernyőn, mint szexi és izgalmas. De csak ennyi. Sajnos a karaktere nem kívánt annyit, hogy többet nyújthasson, így Alba kisasszonynak nem kellett sokat csinálnia, csak táncolnia, lövöldöznie, sírnia és beszélnie. A szomorú jelenetei nem voltak rosszak, tehát ott jó volt, meg amikor a végén szenved a földön a lövések miatt, ezekben ugy ahohgy jó volt, de nem ütött akkorát, mint az előző felsorolt személy. Nem nyújtott sokat, így nem volt nagy szám, a minumumot teljesítette, de ennél többet sajnos nem, kemény csaj volt és ennyi, nem kell tőle nagyot várni.

 Pozitívumok:

- A rendezés aránylag jó volt. Tökéletes nyitójelenete van ennek az epizódnak, még az első rész kezdésénél is jobb. Rodriguez nem rontotta el ezt a munkát, tökéletes kamera beállítás, tökéletes színész vezetés, Frank Miller nagyon jó történeteket írt, az Őlni Tudnál Érte sztori remekül van átpakolva a filmbe, történetvezetés is elég jó, képi megvalósítás teljesen fantasztikus, a város megjelenítése, ahogy esik a hó vagy akár az eső, az autók mozgása a levegőben, a különböző képregényes jegyek, a fekete-fehér és a negatív képek, szinte minden külsőség jól néz ki és szép, és a történetek íve is jól van megadva az egésznek. Mindahárom elég jól van előadva, sok a kreatív akció jelenet és szöveg megírás. A poénok közül mindegyik nagyon jó, a brutális jelenetek lesokkolóak, prörög az egész film, tehát unatkozni nem lehet rajta, ha a film nem kap el, akkor biztos nem fogjuk élvezni. A legtöbb színész hiteles és izgalmas, szinte mindenki hozta az elvárt szintet. Rendezésben is tudott teljesíteni Robert Rodriguez és Frank Miller, folytatásnak pedig nagyon hű és elég jó, nem csúfolja meg az elődjét, tényleg egy nagyon jó második részt tudott létre hozni Rodriguez, pedig eddig ilyet még nem láthattunk tőle, a "Machete Gyilkol" után már illő volt egy ilyen szintű folytatást csinálnia. Képregény hangulatot hozza, tehát azért lehet érezni, hogy nem egy reális film és ez így remek. Igazából minden képregény rajongónak ajánlott, átlag nézőknek is, már akik bírják az efajta feszültséget és brutalítást, Sin City rajongóknak pedig kötelező.

 Negatívumok:

- Annyit dícsértem ezt a filmet, de mégsem tökéletes, megmondom miért. Rodriguez-ről tudjuk, hogy nagyon szeret túl kapni, na ezt itt sem tudta kordában tartani. Annyira azért mégsem jó a színész vezetése, legalábbis nem annyira jó, mint az első részben. az akció jelenetek kreatívak, de sokszor vagy unalmas, vagy ugyanazt a mozdulatot és képi jelenetet produkálják a karakterek. Ezzel azt akarom mondani, hogy az egyik akció jelenet ugyanolyan, mint a két másodperce vagy fél órája megtörtént mozdulat vagy filmkocka. Egyszerűen Rodriguez ellőtte az összes ötletét, és van hogy ugyanazt lövi el sokszor. Mondok is egy-két példát. Jessica alba ugyanugy lő le mindenkit a nyíllövő fegyverévvel, minden áldozata hasonlóképpen esik össze, ez egy idő után unalmas és sablonosnak tűnik. Marv a kastélyban majdnem mindenkit ugyanugy intéz el. "Miho" (Jamie Chung) kb. háromféle módon öl le harminc embert, így szintén egy idő után sablonosnak és unalmasnak tűnik. Ilyenkor mondjuk magunkban azt, hogy: "Oké, oké, jó, izgalmas, látványos meg minden, de ezt már láttam százszor". A másik, hogy dícsértem a látvány világot. Tényleg zseniális, de pár helyen eléggé hülyén néz ki, főleg hogy Rodriguez a CGI animációk megszállotja. Vannak képek, ahol idiótán néz ki a a háttér. az is negatívuma a filmnek, hogy nagyon sok benne a szín. Az első részben, csak a három természetes szín jelent meg, a kék, piros, sárga. A piros színnek volt jelentősége, az hogy akin megjelenik, az megfog halni, mert az a vér színe, ez egy szinbólum volt. Namost ez itt a második részben is megjelenik színbóliumként, de a többi szín random tűnik fel a filmben, és már más színek is, nem csak ez a három darab. Kissé elvesztette azt a komor, nyomasztó és sötét hangulatát a film, mert olyan a város és néhyán képi megjelenés, mint Las Vegas félig kiszinezve. Sok helyen indokolatlan a több szín használat és az értelmetlen hentelés, rodriguez ezekkel kissé tulzásokba esett, ami csak ront a film színvonalán. Ami még fontos, hogy Quentin Tarantino már nem dolgozott ennél a filmben, nem rendezett belőle egy percet sem, és ez sajnos tényleg meglátszik a filmen. Sok helyen kapkod, máshol pedig leül és így nincsen kiegyensúlyozva. A párbeszédek és a dialógusok jók, de nem annyira jók mint az első részben, és a színész vezetés sem annyira kiváló, mint ahogy Tarantino filmjeiben. Amit itt látunk a színészeknél, az mind Rofriguez vezetése, és ahogy elnézem ez a maximuma, amit ki tudott hozni magából, mert a régebbi filmjeiben még ennyire sem voltak jók a karakterei, vagy a színészei, kivéve amikor Tarantino-val dlgozott együtt. Szóval egy ilyen 100%-os Rodriguez féle, Thras fajta Sin City verzó lett. Egy szóval Thras film az egész. Az első résznél nem lett jobb, ezek az okok, ami miatt gyengébb filmről beszélünk, de így sem rossz, csak tényleg látszik, hogy Rodriguez-nek elszáll az agya és ez eddig majdnem mindíg negatívan hatott a filmjeire, nem véletlen, hogy több a rossz alkotása, mint a jó.

 Rövid véleményem a filmről:

- Összességében egy nagyon jó képregényfilm, szórakoztató, pörgős, jó színészi játékkal, gyengébb, mint az első része, így ez nem tetszett annyira, mint az, de egy látványos és nagyrészben kreatív film, amit Rodriguez-nek sikerült nem elrontania és a legjobb filmjét nem meggyaláznia egy vacak folytatással, hanem igenis oda tette magát, csak egy-két dolgot elrontott benne. A film tetszett, engem lenyűgözött....

    Értékelés: 8/10

 

 

Készíts ingyenes honlapot Webnode